Historia


Historia Związkowego Sztandaru
Byli więźniowie polityczni stanu wojennego, którzy wyemigrowali do Szwecji podczas I-szego zjazdu „Więźniów Politycznych” z „Andaluzji”, który odbył się 3-go Maja 1987 powołali fundusz dla niesienia pomocy represjonowanym działaczom Solidarności w Polsce. Po kilku miesiącach działalności, fundusz otrzymał nazwę „Fundusz Piekarski”. Sztandar został zaprojektowany i wykonany przez Arkadiusza Dybowskiego.

Prace nad wykonaniem projektu rozpoczęły się jesienią 1987 roku i trwały z przerwami do listopada 1991 roku. Drzewiec zostały wykonane przez górników kopalni Andaluzja.
3 maja 1982 roku przez ks. Prałata Władysława Studenta – Proboszcza Bazyliki Piekarskiej – sztandar zostaje poświęcony podczas uroczystej Mszy na Powstańczym Kopcu w Piekarach Śląskich. Był to zarazem pierwszy zjazd, jeszcze niepowołanego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. Sztandar zostaje zdeponowany w Bazylice Matki Boskiej Piekarskiej.

Poczet sztandarowy Funduszu Piekarskiego uczestniczy w kolejnych Zjazdach Związku, aż do roku 2002. Wtedy to podczas X Zjazdu ZWPOSW w Wojkowicach–Żychcicach, członkowie Funduszu Piekarskiego, który zakończył swoją działalność w Szwecji, przekazują sztandar członkom ZWPOSW.

Sztandar wymagał natychmiastowej renowacji m.in: wymiany złotych frędzli, galonów oraz wykonania nowego drzewca (dotychczasowy zaginął). Uzyskując zgodę autora projektu, Zarząd podjął decyzję wykonania na awersie haftu złotego napisu „Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego”. Renowację sztandaru zlecono zakładowi hafciarskiemu sióstr Boromeuszek w Piekarach Śląskich. Nowy drzewiec wykonał zakład stolarski Czesława Talagi z Krakowa.

Odnowiony sztandar, zostaje ponownie poświęcony podczas XII Zjadu Członków w Miasteczku Śląskim 10 lipca 2004r. Poświęcenia dokonał ks. Grzegorz Dewor – Proboszcz kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Członkowie byłego Funduszu Piekarskiego (Kazimierz Pitura, Arkadiusz Dybowski, Kazimierz Zachnik (Członek Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ Solidarność) oraz Adam Lach (Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu.” NSZZ Solidarność Małopolska”) zamontowali ozdobne gwoździe w nowym drzewcu.
Od tego momentu ZWPOSW jest właścicielem sztandaru.

Standar ZWPOSW Sztandarrewers ZWPOSW

Tekst ślubowania, odnowionego w Miasteczku Śląskim (10 lipca 2004) podczas poświęcenia sztandaru oraz w Częstochowie 12 lipca 2007r w Kaplicy Cudownego Obrazu

Zjazdy Członków Związku Więźniów Politycznych Stanu Wojennego

  1. 03.05.1992 Piekary Śląskie
  2. 17.07.1993 Kraków
  3. 23.07.1994 Katowice
  4. 13.04.1996 Katowice, 13.07.1996 (I wyborcze)
  5. 12.07.1997 Katowice
  6. 11.07.1998 Wadowice
  7. 10.07.1999 Mszana Dolna
  8. 07.07.2000 Andrychów
  9. 21.07.2001 Gace- Słupeckie
  10. 20.07.2002 Wojkowice – Żychcice
  11. 02.08.2003 Stróża  (II wyborcze)
  12. 10.07.2004 Miasteczko-Śląskie
  13. 09.07.2005 Wadowice
  14. 08.07.2006 Zakopane
  15. 14.07.2007 Bielsko-Biała
  16. 12.07.2008 Częstochowa (III wyborcze)
  17. 11.07.2009 Nowa Huta
  18. 10.07.2010 Katowice
  19. 10.07.2011 Tarnowskie Góry
  20. 30.06.2012 Bielsko-Biała
  21. 06.07.2013 Kalwaria Zebrzydowska
  22. 05.07.2014 Katowice, 14.09.2014 (IV wyborcze)
  23. 04.07.2015 Niepołomice

Zarządy
1. 1996-2003
Zarząd
Przewodniczący: Wojciech Zimowski
I z-ca: Zdzisław Szczur
II z-ca: Adam Skwira
Sekretarz: Bogdan Choina
Skarbnik: Stanisław Płatek
Członek Zarządu: Arkadiusz Dybowski
Członek Zarządu: Stanisław Dyląg
Członek Zarządu: Czesław Talaga

Komisja Rewizyjna
Wiesław Pyzio
Jan Nowak
Stanisław Szendera

2. 2003-2008
Zarząd
Przewodniczący: Stanisław Płatek
I z-ca: Zdzisław Szczur
Skarbnik: Czesław Talaga
Sekretarz: Marian Banaś

Komisja Rewizyjna
Wiesław Pyzio
Jan Nowak
Stanisław Szendera

3. 2003-2014
Zarząd
Przewodniczący: Stanisław Płatek
I z-ca: Zdzisław Szczur
Skarbnik: Czesław Talaga
Sekretarz: Grzegorz Maderski

Komisja Rewizyjna
Wiesław Pyzio
Jan Nowak
Stanisław Szendera

4. 2014-2017  
Zarząd
Przewodniczący: Stanisław Płatek
I z-ca: Zdzisław Szczur
Skarbnik: Jan Nowak
Sekretarz: Marian Banaś
Członek Zarządu: Marek Skwarczyński

Komisja Rewizyjna
Jerzy Bijok
Andrzej Służalec
Czesław  Talaga